Mikroskop optyczny leica

Mikroskopy laboratoryjne (zwane też mianem mikroskopów optycznych), to narzędzie mikroskopowe, które do malowania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło przechodzące przez system optyczny. Mikroskopy komponują się głównie z zespołu soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie wykorzystywane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane wykorzystywane są w wielu dziedzinach nauki do poszukiwań niezwykle małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy wykorzystywane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych dodatkowo w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i kontrolowaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Zaś w sferze chemii i fizyki mikroskopy kierowane są chociaż w krystalografii czy metalografii. Geolodzy używają ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w handlu optycznym (niekiedy wymienia się je dopiero mikroskopami świetlnymi), bywają też stosowane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas zajęć z myśli ścisłych. Badany obiekt badany jest samodzielnie przez okular albo na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest jasna przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka stanowi połączona z długością fali światło, z zmiany za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, jednak we obecnych mikroskopach optycznych można osiągnąć powiększenia ponad tysiąckrotne.