Stosunki miedzynarodowe geneza struktura dynamika spis tresci

Kontakty międzynarodowe są bardzo średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w naukach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, a nie po paru miesiącach, gdy więc było wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazdę na kolejny koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych ofercie współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się większe oraz popularniejsze, oraz co za tym chodzi - i bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można zdobyć się na kolejny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna kultura oraz nowe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot również silna wylądować w Azji, w Afryce lub na tropikalnej wyspie. Poprawia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Zgodzie Europejskiej i każdy jej obywatel może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która zamierza kupić nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle istotne są w obecnym przypadku tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To wartościowe w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na osiągnięciu transakcji.