Stosunki miedzynarodowe lektury

Kontakty międzynarodowe są bardzo średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w przestrzeniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, i nie po kilku miesiącach, gdy toż było wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Podróż na przeciwległy kraj świata nie ma już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo różnych wersje współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się silniejsze i tańsze, oraz co za tym chodzi - i znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można nabyć się na pozostały kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa tradycja i zagraniczne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także ważna wylądować w Azji, w Afryce albo na egzotycznej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgodzie Europejskiej a wszelki jej człowiek może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która potrzebuje pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie rozsądne są w ostatnim sukcesu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zdobyć targi międzynarodowe, bezpośrednio trafiając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To pomocne w dużych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.