Tradycja ubierania choinki dla dzieci

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie to kwestii. Wszyscy albo przed świętami, czy w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej zarówno ciastka a pozostałego typie słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest sprawa choinki i dlaczego istnieje naprawdę obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest znacznie teorii, które świadczą o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Lecz w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w czasie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie wznosząc się do teorii, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne skupienie się kogoś z Bogiem. Zwyczaj ten łatwo rozpowszechnił się na pełen świat. Można to powiedzieć, że właśnie nie jedynie w Polsce, ale i również innych krajach Europy także w Ameryce na ogromna przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

crm erpSystem CRM | Systemy ERP | POLKAS

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na odległości ostatnich 30 lat można zobaczyć sporą nowość w popularności choinkowej. Tak więc, dawniej bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jak dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie zajmowały być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów i kolorów świątecznych ozdób jest poważna do opisania, przecież w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż gdy wszyscy, doświadczała zmian w branży trendów interesujących jej przystrajania. Wprawdzie nie zamieniłoby się to, że od czasu ubrania pierwszej w sprawie choinki przez Luthera, system ten bardzo silnie zakorzenił się w klasie świątecznej oraz bądźmy nadzieję, że nieprędko przeminie.