Urzadzenie diagnostyczne w szpitalu krzyzowka

Czym jest kolposkop?

Kolposkop to coraz bardziej łatwe urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Jest ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu doskonałej jakości układu optycznego ze określonym współosiowym oświetleniem daje szansę dokładnego zbadania intymnych partie ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można kupić nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop dodatkowo jego wykorzystanie

Kolposkop bierze się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a ponadto pochwy i sromu w punktu wykrycia zmian, jakie mogłyby świadczyć o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Uczy się, że dokładność diagnozy przeprowadzonej przez kolposkop wynosi od 79 do niemal 97%, w współzależności z jego kształtu.

Jak wygląda badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem prowadzonym gdy pacjentka występuje na fotelu ginekologicznym. Na indywidualnym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który umożliwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy realizowany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za usługą którego ogląda się ściany pochwy i powierzchnię szyjki macicy w wygodnym powiększeniu, przy intensywnym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie pytania i zachowywanie go na profesjonalnym ekranie, a ponadto pisanie i wydawanie dla pacjentki, kiedy i do celów przygotowania dokumentacji medycznej i postawienia diagnozy.