Wybuch metanu kwk halemba

Górnictwo w naszym kraju jest najidealniejsze na pełnym świecie, a i mimo metanowych pokładów węgla najbezpieczniejszym. Bezpieczeństwo dokonano przez użycie różnorodnych metod oraz zabezpieczeń, dzięki którym minimalizujemy możliwość zapalenia się czy wybuchu metanu.

Chcąc uniknąć wybuchu metanu, minimalizujemy występowanie czynników go kierujących, których mieszkanie możemy ograniczyć poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń. Na dole kopalni czy do granicy czy do przodka pragnie być spowodowany prąd zasilający kombajny i przenośniki transportujące urobek. To teraz na skutek wytworzenia się iskrzenia uszkodzonych kabli, czy wytworzenie się łuku elektrycznego, przychodzi do zapalenia i wybuchu metanu. Dlatego też we pełnych urządzeniach elektrycznych podawana jest dodatkowa ochrona przeciwwybuchowa (explosion protection). Dzięki takiej ochronie wykorzystywanej w obecnych wszelkich urządzeniach oraz organizacjach minimalizujemy przedostanie się potencjału elektrycznego do środowiska metanowego dzięki czemu w razie awarii nie przybędzie do tragedii. Górnicy elektrycy siedzący na sytuacje kopalni są specjalnie szkoleni z działu ochrony przeciwwybuchowej i ognioszczelności tak, żebym mogli oni bezpiecznie dla siebie a różnych typów dołowych tworzyć osobistą pracę. Każdy elektryk dołowy raz na pięć lat musi liczyć start w takim szkoleniu zakończonym egzaminem, dzięki dlaczego jego myśl zostanie odświeżona oraz nauczy się z innymi wzorami oraz sposobami osiągnięci ognioszczelności i przeciwwybuchowości.
Ochrona przeciwwybuchowa i ognioszczelność jest zatem ważnym składnikiem wykorzystywanym na jakiejkolwiek kopalni, dzięki czemu minimalizowane stanowi zagrożenie wybuchem metanu.