Zakupoholik kolekcjoner

Zakupoholizm – czym stanowi

Permanentny przymus robienia zakupów, to zakupoholizm. Cieszy fakt zakupu, same obiekty mają znaczenie drugorzędne – bywa, że nierozpakowane, lądują w kącie, zapomniane przez szczęśliwego nabywcę.

 

Zakupoholizm jak i nadmierny konsumpcjonizm stoi w licznych społeczeństwach. Rozwojowi uzależnienia sprzyjają korzystne warunki – istnienie serwisów aukcyjnych, łatwy dojazd do obrotów bez pochodzenia spośród domu, bezgotówkowe płatności – możliwość płacenia kartami kredytowymi.
Kompulsywne zakupy są często sposobem na poprawę stanie. Bywa, że redukują stres, napięcie, koją nerwy.
Osoba uzależniona jest niezdrowe podniecenie na zasada o zakupach (myśli mogą być charakter obsesyjny). Zakupy wprawiają osobę określoną w stan ekstazy. Niestety euforia mija po wykonaniu zakupów. W zmian pojawiają się wyrzuty sumienia, zniechęcenie.

Badacze przedmiotu klasyfikują zakupoholików, mając pod uwagę motyw działania.

Najczęstsi są tzw. “poszukiwacze okazji”, lub osoby, którym przyjemność i satysfakcję sprawia nabycie celu w atrakcyjnej cenie. Są klientami centrów handlowych w momencie promocji, przecen. Niczym magnes robią na nich chwyty marketingowe w języka: obniżka cen, – 25%, kup 2 w cenie 1, wyprzedaż kolekcji.

Drugą część stanowią “kolekcjonerzy” innego rodzaju gadżetów – markowego sprzętu elektronicznego, obuwia, galanterii. Tym wyjątkowo dość dóbr, które tkwią w branży ich zainteresowań.

Dla innych ważne jest jednanie nowych obiektów, wyłącznie z pomoce na fakt, że są modne – to tzw. “zbieracze nowości”.
Bywa, że zakupoholik zaspokaja nasze oczekiwanie nabywania tylko dzięki oglądaniu przedmiotów (window shopping). Lecznie jest dodatkowe pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Istotne jest wprowadzenie źródła zachowań kompulsywnych i znalezienie nowych form kompensacji, które wypełnią pustkę emocjonalną.

Że problem jest o tyle złożony, że zakupoholizm często gości w parze z nowymi nałogami np. alkoholizmem lub chorobami np. depresją.
Niewątpliwie kluczem do zysku jest determinacja pacjenta i efektywna psychoterapia.